Angjinare te mbushura me perime

Pergatitja per 6 persona:
– 6 argjinare te fresketa te pastruara ose konserve
– 4 qepe te njoma
– 2 karrota,
– 3 patate
– 1 tufe koper -1 tas me bizele

– 3 luge gjelle vaj – leng limoni

-1 luge gjelle ereza me kripe (nga ato te knorr psh)

Pergatitja:
Prijini qepet holle.Patatet dhe karrotat pritini ne forme kubash te vegjel. Vendosini argjinaret ne tenxhere.Ne nje tigan skuqni karrotat,patatet .Pasi keto te fundit te jene skuqur ca , vendosini anash tenxheres ku ndodhen argjinaret.Shtoni nje gote uje te nxehte dhe lereni te zihet.Pasi argjinaret te jene zbutur shtoni bizelet (qe duhet ti keni zier me pare nese jane te fresketa dhe jo konserve) dhe qepet dhe lereni dhe pak ne zjarr te ulet qe te zihen dhe ca.Para servirjes vini siper argjinareve patatet,karrotat,bizelet,qepet dhe ne fund dhe kopren e grire holle.Ju befte mire.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..