Angjinare me domate

Angjinare me domatePër 6 persona:

– Angjinare 1.70 kg
– Vaj 2 ½ filxhanë kafeje
– Qepë 3 kokrra mesatare
– Domate 4 kokrra mesatare
– Kripë e piper

Angjinaret e pastruara përvëlohen me ujë të valuar me kripë për 3-5 minuta që të mos nxihen. Qepa grihet hollë dhe skuqet me vaj. Hidhen domatet e qëruara nga cipa dhe skuqen pak. Shtohen angjinaret, kripë e kopër. Hidhet ujë sa të mbulohen dhe i lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë. Kjo gjellë përgatitet dhe pa përdorur skuqjen. Në tenxhere hidhen angjinaret e pastruara, qepë, vaj ulliri, kopër, domate, pak ujë dhe pastaj ziejnë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..