Akullore nga banania

Akullore nga bananiaNevojiten:
* 2 banane
* lëng nga dy limona dhe nga një portokall
* 350 gramë sheqer
* një gotë ajkë të ëmbël

Përgatitja:
1. Në sheqer hidhet një filxhan ujë dhe zihet shurupi si për ëmbëlsira, pastaj ftohet.

2. Bananet e pastruara shtrydhen dhe përzihen me lëngun e limonëve dhe të portokallit në ajkën e ëmbël.

3. Përzihet shurupi i ftohur, hidhet në enën për akullore dhe vendoset në frigorifer për ngrirje të thellë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Akullore · Embëlsira

Don't Miss! random posts ..