Akullore me limon dhe krem

Akullore me limon dhe kremPërbërësit për 6 persona:

200 gr pana (ajkë qumështi)

150 g sheqer

1.25 dl qumësht

3 limona

1 mollë

lëng limoni

Përgatitja:

Rrihni mirë, do të ishte më mirë nëse do të bënit me rrahësen elektrike lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin. Shtoni 2 lugë lëng limoni, mollën e qëruar e të grirë, qumështin dhe përziejeni të gjitha me kujdes. Në fund bashkojini me shumë delikatesë panën (ajkë qumështi). Hidheni përgatesën në makinën e akullores për 20 minuta dhe servireni në tasa individualë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Akullore · Embëlsira

Don't Miss! random posts ..