Akullore korona

Përbërësit për 4 persona :

* 4 të verdha vezësh,
* 100 g sheqer,
* 100 g pana (krem qumështi),
* vanilje, ananas, shurup shege.

Përgatitja.
Fruloni për 1 min të verdhat e vezëve me sheqerin shtoni krem qumështin dhe pak vanilje. Frulojini përsëri për një minut. Vendoseni kremin në një enë dhe lërini në zjarr mesatar për rreth 3 minuta, gjithnjë duke e trazuar dhe duke u kujdesur që të mos marrë valë. Lëreni kremin të ftohet dhe hidheni në një formë. Mbajeni në frigorifer 2 orë para servirjes. Përmbyseni format me akullore në një pjatë dhe zbukurojini në qëndër me ananas të prerë në copa të vogla pasi t’i keni dhënë ngjyrë të kuqe me disa lugë shurup shege.

Article Categories:
Akullore

Comments

Don't Miss! random posts ..