Afganët

AfganëtPërbërësit:

– 20 gr gjalpë i zbutur
– 75 gr sheqer
– 175 gr miell
– 2 lugë kakao e hidhur, në pluhur
– 50 gr misër i shtypur lehtë
– shtresë çokollate
– rreth 30 thelpinj arra

Përgatitja:
Në një tas të madh rrihni gjalpin me sheqer derisa të bëhet krem i plotë dhe i lehtë. Sitini përsipër miellin dhe kakaon, shtoni edhe misrin e shtypur dhe trazojini mirë. Me këtë masë të përgatitur formoni topa dhe vendosini në një tavë të lyer me gjalpë. Kalojini në furrë në 190 gradë për rreth 15 minuta. Ftohini në një rrjetë. Kur biskotat të jenë ftohur vishini me një shtresë çokollate dhe vëruni sipër garniturë nga një gjysmë thelbi arre.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..