Tullumba

Recete per Tullumba

Recete per TullumbaPër 25 copë duhen:

Për brumin:

 • miell 1 gotë,
 • 2-3 lugë gjelle vaj ose gjalpë,
 • vezë 3-4 kokrra, p
 • ak kripë e sheqer,
 • ujë treçerek gote.

Për shurupin:

 • sheqer 2 gota,
 • ujë 2 gota,
 • vaj për skuqje.

Brumi për tullumba përgatitet duke zier në uje miell së bashku me gjalpë ose yndyrë tjetër dhe pas zierjes ky brumë përzihet me sasi të madhe vezësh.

Për ti dhënë formën tullumbave përdoret një vegël e dhëmbëzuar. Forma mbushet me brumë dhe vihen të piqen nga të dyja anët në zjarr të nxehtë. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen në sherbet të ftohtë ku mbahen 1-2 minuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen në pjatë.

Tags:
Kategoria:
Embëlsira

Komentet

 • ada

  shume e bukur

 • Blendi

  Po kam fik me provu se po me prishen matrialet 😛 😀

 • tesaa ♥

  shum shum e mir e shishme

 • Albiona ♥

  shum e bukur dhe e kendshme ju pergezoj jeni me te miret

 • ami

  te mira

 • ardita

  Ne qoftese nuk kemi mjetin per ti bere tullumbat me cka mundemi ta zavendesojm

 • Bajrami

  A ka mundësi që ta përcaktoni peshën e miellit e jo kështu me Gota sepse siq dihet gotat jan të ndryshme e siq thoni aty tri apo katër Kokrra vez- Recepti duhet të jet i sakt sa Materiel 3 ose 4.
  Flm për mirëkuptim

Mos i humb! Receta të ndryshime ..