Trileqe

Përbërësit:
* 6 vezë
* 400 gr sheqer
* 400 gr miell
* 1 pluhur paste
* 1vanil sheqer
* 1/2 lit. ajkë “Hoplla”
* ½ lit qumësht
* 300 gr qumësht pluhur “Nestlle”
* 1/2 kg karamel.

Përgatitja:

Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.

Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja. Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet.

Brumi derdhet në tepsi shporeti të shtruar me letër të yndyrshme,ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.

Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min. Pasi të ftohet pak përmbyset, largohet letra.

Në tepsi ku është pjekur, derdhet ajka dhe mbi të vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumësht të ftohtë, trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë, në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi, përzihet me 1 lit. qumësht të vakët. Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.

Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

Autore e recetës: Fikrie Ukelli – CEKA

Tags:
Kategoria:
Embëlsira

Komentet

 • jetmir

  :p

 • altina

  shum e bukur

 • zoja

  si ndreqet karameli se ktu ska te gatshem me ble

 • TRILEQE

  ZIHET

 • noraa

  shum nice je Cek

 • nitaa

  shum bukur te koka e mir ama ni gabim e keni bo shum keq se eka edhe ni far pecive po ju njerz mos e keqe shum ish trileqja hyyhhyhyh tung

 • linda

  O shum te smut jeni o shqiptar shum e mira aaa

 • linda

  O shum e mira

 • Wiki

  Si behet/pregaditet Karrameli se ktu un jetoj nuk ka te gatshme!!

  Flm. Wiki Qosa

 • erfy

  palidhje

 • zahidja

  e kum qit me ka dal shum e mir femija e mi sken dit mu nal veq tuj rras si gjaja ku bajsha mo mos hani se po plasni

 • kamer

  ma e shijshme nuk ka

 • dona

  shum e mirr oo

 • Qamilja

  e mir ish ish tortja amo pak palidhje 😛

 • kaltrina

  shume e mire te koka kjo trileqe duarte te lumshin

 • anila

  shume eshte e mir

 • djellza

  shum e mir qenka kjo trileqe dhe e embel

 • adisa

  shum e mir po nuk po di me ba e kom ble

 • vlora

  Cka dmth 1 qese pluhur paste a osht kjo pecive apo dicka tjeter?

 • Afrimi

  Per me bo karamelin ju duhen 400gr sheqer po duhet me pase durim duke e perzier . E merni nje ene e hidhni sheqerin dhe e vendosni ne shporet ne temperatur te mesme dhe vazhdoni duke e perzier deri sa fillon te skuqet kur fillon mu shkri ja hillni nje luge te ushqimit margarin dhe vazhdoni duke e perzi qe te mos djeget e pasi shkrihet ne perfindim ja qitni pak uje dhe vazhdoni duke e perzi deri sa te thodhohet dhe e hiqni nga shporeti dhe e leni qe te ftohet . Dhe pasi te ftohet ja hidhni treleqes .ju bofte mire

 • sevim

  shum eshte e shisht

 • sela

  shum e mir

 • altina

  shum shum e mir qenka kjo TRILEQE

 • Dona K Rama

  dona pluher paste dmth peciv- regin

 • Dona K Rama

  pluhur paste peciv ose – Regin

 • getuar

  shum e shishme

 • Dritoni CH

  e mir esht ama ma e mire se ti joo :*

 • edonis

  mua me pelqen shum

 • Guest

  kjo eshte shume embelsire e mir edhe per femijet

 • alma

  une e dua shum kete embelisire por kjo pergatitet ne menyra te ndryshme p.sh une per vete ne vend te krem karamelit i hedh trileqes qokolate te shkrire pra kjo mund te behet ne menyra te ndryshme

 • alma

  me falni a e dini qka eshte pluhuri paste flm per mirkuptim

 • kudi

  shum emir njam njam

 • Adelinaa

  Mua Me Pelqen Shum Kjo Embelsir Kam Ngrere Shum Her

 • nazmi

  zoje sheqerin e merr e maron vet

 • nazmi

  400 gram sheqer

 • Alma

  eshte shum lete me maruar trileqen ne shpesh bejm trileqe

 • Antigona

  Per me bo karamelin ju duhen 400gr sheqer po duhet me pase durim duke e perzier . E merni nje ene e hidhni sheqerin dhe e vendosni ne shporet ne temperatur te mesme dhe vazhdoni duke e perzier deri sa fillon te skuqet kur fillon mu shkri ja hillni nje luge te ushqimit margarin dhe vazhdoni duke e perzi qe te mos djeget e pasi shkrihet ne perfindim ja qitni pak uje dhe vazhdoni duke e perzi deri sa te thodhohet dhe e hiqni nga shporeti dhe e leni qe te ftohet . Dhe pasi te ftohet ja hidhni treleqes .ju bofte mire

 • anita

  oooo bre birma qika … sa e mir lloum me arra koka si loqk po edhe un e di njo se osht shum e bukur trileqe ♥

 • anita

  trileqe koka per marak o mashalla po e mir

 • flondra

  shume e mire te lumte

Mos i humb! Receta të ndryshime ..