Tortë me dredhëza

receta gatimi per pergaditjen e tortes me dredheza

receta gatimi per pergaditjen e tortes me dredhezaPërbërësit:

 • 700 g dredhëza.

Kremi:

 • ½ l qumësht ,
 • 2 qeska puding vaniljeje ,
 • 6 lugë sheqer ,
 • ½ l .ajkë qumështi.

Patishpani:

 • 5 vezë ,
 • 5 lugë sheqer ,
 • 5 lugë miell ,
 • 1 qeskë sheqer vanilje ,
 • lëvore limoni.

Përgatitja:

Dredhëzat lahen dhe kullohen mirë. Pudingu me 6 lugë sheqer ulet në 8 lugë qumësht. Pjesa tjetër e qumështit vlohet. Hidhet pudingu në qumështin valë duke e përzier vazhdimisht me tel kuzhine, gjersa të trashet dhe t’i marrë disa valë.

Ena me puding vendoset në ujë të ftohtë. Tundet ajka. Veçohet një pjesë për zbukurim. Pjesa tjetër vazhdon të tundet sa të trashet edhe pak. Pudingu i ftohur tundet edhe njëherë me mikser dhe gradualisht i shtohet ajka duke e tundur kremin në masë të njëllojtë.

Përgatitet patishpani me artikujt e lartpërmendur dhe piqet në furrë me temperature 200 gradë C për afro 12 min. Ftohet pak dhe pritet vertikalisht në tri pjesë. Vendoset njëra kore në tabaka, spërkatet me sherbet ose qumësht dhe lyhet me krem.

Duke i pastruar nga bishtat dredhëzat, ato vendosen mbi krem të tëra ose të përgjysmuara. Lyhen mbi me krem, vendoset korja e dytë,për të vazhduar njëlloj krem-dredhëza-krem. Mbi vendoset edhe korja e tretë. Pasi të spërkatet me sherbet, zbukurohet me ajkë dhe dredhëza.

Torta mirë është të ftohet 3-4 orë, pastaj të shërbehet.

Tags:
·
Kategoria:
Embëlsira

Komentet

 • jori

  shum shum e mir po dua te di se cfare jane dredhezat ju lutem se dua ta bej vet ok pres

 • deoni

  Pershendetje Jori
  Dredhezat jane luleshtrydhje.

 • rreze

  ajke qumeshti cka eshte – shtalpi -hople
  flm

 • rrezona

  shum e mir 🙁

 • rrezona

  shum e mir

 • syarta

  tung sheqe ju dua qenka e bukur tortja a qka po thuni shum shum e bukur ne hanger

 • goneta

  tung e dua kete tort thjesht e du po po shprehna si deoni se jan luleshtrydhe

 • blinera

  uau ajka esht e bukur po edhe vanilla e bukur torta

 • risa

  qenka tortja shum e bukur dhe e zbukuruar mir no coment.

 • doni

  embelsir e bukur dhe pa coment.

 • elmedina hoxha

  shum embelsir e bukur hallall vazhdoni duart u lumshin ju pershendet nga zemra elmedina hoxha

 • valbona

  me fali shum e bukur torta por a nuk ka nevoj per Peciv ose si i thoni juve Sod bikarboni a po diqka per fryrjen e patishapnit aa perndryshe shum e bukur dhe qumshti ajk osht hopla diqka a po??

Mos i humb! Receta të ndryshime ..