Torte me banane

Perberesit:

Petet e brumit:

6 veze
6 luge sheqer
200 gram sheqer pluhur
6 luge miell
250 gram margarine
1 kanelle
1 filxhan vaj
2 luge kakao

Kremi per lyerje:

1/2 liter qumesht
2 puding vanile
6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
1 cokollate per zierje

Pergatitja:

Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen. Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta.

Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura.

Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles. Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos, poashtu mund t’i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.

Kategoria:
Embëlsira

Komentet

 • flora

  po po bajka edhe kjo

 • lola

  shum e mir asht e kam gatuar shum her provoni edge ju

 • rrezona

  shum e mir edhe un do ta provoj

 • blinera

  ncnc do ndoshta nuk dini

 • rrezona

  z.bliner normale se nuk dim ne po na i gatuajn nenat:

 • altina

  Dje e bera kete tort ishte shum e shijshme faleminderit shum ju puthii 🙂

 • fjorela

  ishte shum e mir se dhe un e provova super vetem vazhdoni te qitin kesi torte… faleminderir

 • fjorela

  shum e mir vetem vazhdoni!…

 • fjorela

  27.06.2011 shum e mir ishte tortja vetem vazhdoni

 • geni

  shume eembel kjo torte tani jam duke e ngrene

 • adea

  shum shum e shishme

 • adea

  shum e mir esht valla provone edhe ju tung

 • tina

  shume e mire po ma shume u dsht prej vetes me rregllu kete recet se ju qe e keni shenu.tjera her kujdes shenoni mire qe me te vertet te del nje embelire e shijshme.arsyeja qe po them keshtu eshte sepse nuk i kini cek mire perbersit per petet dhe perbersit per kremin okk kujdes.

 • Suuedaa

  Phaa shum e miir ama me kan tja nij eren e shijes

 • Shpresa

  A mund te di sakt edhe nje here perbersit e kremes ju ;utem????

Mos i humb! Receta të ndryshime ..