Tiramisu me kek

Perberesit:
* 1 kek i gatshem
* 2 luge caji nescafe
* 1 gote uji uje
* 2 gota uji qumesht
* 2 kokrra veze ( e verdha)
* 2 luge miell
* 3-4 luge sheqer
* 200 gr. djath i shkrire, krem(philadelphia)
* kakao

Pergatitja:
Ne nje tenxhere hidhni qumeshtin, te verdhen e vezeve, miellin, sheqerin dhe merreni ne zjarr te ngadalte,perzieni vazhdimisht derisa te behet si muhalebi.Pastaj shtoni djathin dhe perzieni mire derisa te formohet nje mase homogjene. Nga ana tjeter, shkrini nescafen ne nje gote me uje dhe me te lagni siper pjesen e poshtme te kekut, hidhni gjysmen e mases si muhalebi dhe pastaj vini pjesen e siperme te kekut, lagni edhe kete pjesen tjeter te kekut nga siper, pastaj hidhni edhe pjesen tjeter te muhalebise dhe siper hidhni kakao. Lereni ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Tags:
Kategoria:
KEK & Biskota

Komentet

 • vali

  a me tregon ndokush se cili asht ky djath qe perdoret per tiramisu 🙁

 • mmmmmmmmmmmmmmm

  mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm sa e mire

 • Gëzime

  me duket se djath i shkrir eshte margarina

 • Luna

  hahah o gzim jo margarina nuk osht ..hahaha m’tranove kur e pash komentin ton..Philadelphia osht si djath i bar ama ma kremig edhe jo shum me kryp si djathi i bardh po ma notral as me sheqer nuk osht shum ..ama normal per teramisu mirret Mascarpone ama edhe une kom me provu me Philadelphia…
  tung tung

 • kriss

  kjo recete eshte teper e mire . e kam gatuar disa here hmmm

 • lindi

  tiramisu e mir te koka m
  mu shumme pelqejka shum e du taramisun
  tung…(u)

Mos i humb! Receta të ndryshime ..