Tavë Elbasani

receta gatimi per pergaditjen e taves elbasani

receta gatimi per pergaditjen e taves elbasaniNevojiten:

 • 1 kg mish qengji,
 • 1 kg kos të trashë ose të përzier me ajkë,
 • 2 lugë gjalpë,
 • 2-3 thelpinj hudhër të shtypur,
 • 8-10 kokrra vezë,
 • 2 lugë miell,
 • kripë,
 • vegetë,
 • specall,
 • piper.

Përgatitja:

Nëse është mish qengji i ri, pritet në copa racioni, kriposet, vendoset në tavë me yndyrë të nxehtë dhe futet në furrë për t’u pjekur. Kohë pas kohe, nëse ka nevojë, i shtohet nga pak ujë i nxehtë. Në të kundërtën, hidhet në tenxhere për t’u zier, e gjysmë i zier, vendoset në tavë, ku i hidhet pak supë dhe dy lugë gjalpë. Futet në furrë të nxehtë me temp. 200ºC që të piqet. Ndërkohë tunden vezët me kos, shtohen hudhrat e shtypura, mielli i ulur në pak ujë dhe lëng mishi, kripa, vegeta, piperi. Tavës me mish i hidhet një lugë specall, pastaj mbi mish derdhet masa e përzier e vezëve dhe rrafshohet në tërë tavën. Futet në furrë edhe për disa çaste, sa të mpiksen vezët, por të mbesin të buta. Shërbehet e nxehtë.

Komentet

 • orkidea

  Është e mrekullueshme dhe sa herë kam mish të mirë qengji e gatuaj pikërisht sipas kësaj reçete të Cekës

 • agron

  me falni por do dhe pak oriz e cila eshte e rendesishme

Mos i humb! Receta të ndryshime ..