Tave dheu tiranëse

Përbërësit për 4 persona:

 • 300g gjizë,
 • 250g mish ose mëlçi,
 • 3 domate,
 • 2 speca,
 • 150g vaj ulliri,
 • 3 thelbinj hudhra,
 • spec i kuq 1 lug gjelle,
 • 2 kokrra qepë dhe kripë.

Përgatitja:
Marrim një tigan dhe hedhim vajin në të. Po ashtu brenda në tigan hedhim mishin, qepen dhe pastaj përzihen. Më pas hedhim domatet e grira, hudhrat, specin e kuq, i trazojmë dhe i lejmë për 20 min derisa te zihen. Pastaj hedhim edhe gjizën. Kjo shoqërohet me një gote raki.

Tags:
·

Komentet

 • ana

  shum recet e mir me pelqen mmeeeeee

 • mimoza

  gjiza e do edhe nje kokerr veze qe te behet me e shijshme dhe pastaj e hedhim ne tave balte dhe e vendosim ne fure deri sa te marre nje vale

 • anaida

  shum e shishme

 • danjele tafa

  nje recete e mire me pelqen

 • erisa

  eshte nje recete shume e mire dhe me pelqen

 • vera

  Ne fillim fergohet mishi apo qepa apo te dyja njeheresh.

 • colosseo

  vera me jep adresen tende te shpjegoj si gatuhet tava

 • elvin

  dorzohem nuk e bej ashtu sic duhet ””’

 • orkidea

  Nuk e kam gatuar as provuar,mbase është e shijshme,por më intereson, a përkon reçeta me tavën në foto lartë?

 • era

  nje tav te mrekullushme ,shume e preferuara ime dhe shum mikeshve te mija u akam preferuar dhe kane mbetur te kenaqura

 • Alma

  Shume e shijshme

 • pa emer

  a duhet te hedhet kryp apo diqka tjeter

 • anjeza

  do ta provoj dhe do ju kthej pergjigje
  me pelqen shume

 • verder

  me pel
  qen shum ,po jo sic e dini ju ,qe se permendi fare taven, apo qepa qe mungon te perbersit

 • rudina

  eshte e pakrahasushme e shkelqyer tave dheu tironse .ju befte mire kush e provon

 • rr elbasonit

  fergesa e tirones bohet me fileto ose me mish qafe qe osht shume i bute dhe gabzherra..(gjendrra dhjamore te qafes)..

Mos i humb! Receta të ndryshime ..