Tatli me kokos

Tatli me kokos

Përbërësit:

*250 gramë margarinë ose gjalpë,
*1 vezë,
*1 filxhan vaj,
*1 filxhan qumësht,
*1 filxhan kokos
*por mundet edhe më shumë sipas dëshirës (filxhan për kafe turke),
*1 ‘pecivë’,
*3 gota uji miell.

Përgatitja:
Të gjitha këto i përziejmë mirë derisa të formohet brumi, pastaj i bëjmë
format e rrumbullakëta ose në formë të plazmave. E pjekim në 170 gradë
derisa të skuqet e tëra.

Sherbeti:
1 kg sheqer dhe
800 ml ujë.
I vlojmë dhe ia shtojmë një sheqer vanilje.
Tatlia duhet të jetë e ftohur kurse sherbeti i vakët.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (8 vota, mesatarja: 8.88 prej 10)
Loading...
  • flalka

    shum e mir esht tatlija