Tasqebap

Per 4-5 persona duhen:

– 500 g mish
– 2-3 kokrra qepe
– 4-5 luge gjelle me yndyre
– 1 luge gjelle me miell
– gjysem filxhan caji me vere
– 1 gjethe dafine
– gjysme luge gjelle me salce ose 2-3 kokrra domate mesatare
– 3-4 thelpinj hudhra
– kripe dhe pak spec i kuq

Procedura:

Tasqebapi zakonisht pregatitet me mish vici ose dashi. mishi tul pritet ne shirita te holle ne drejtimin e kundert te fijeve ose ne copa katrore. skuqet ne yndyre sebashku me qepet e prera fije-fije, derisa ti avulloje uji dhe te krijohet njw shtrese e kuqe. shtohet mielli, skuqet dhe pak, shuhet me vere, hidhet salce domatesh, gjethe dafine, disa thelpinj hudra, kripe dhe uje deri sa te mbulohet mishi.

Lihet te zihet ne zjarr te ngadalte, deri sa gjella te jete gati. tasqebapi shoqerohet me salcen e vet. sipas deshires mund te shoqerohet edhe me garniture perimesh, ne menyre te vcante shkon me pure patatesh ose patate te ziera.

Tags:

Komentet

 • eni

  sa e mirrrrrrrrrrrrrrr duket ne foto sps pasi e bera vet me doli shum e keqe ngaqe nuk prita refa fare dhe doli si lluce
  hahaha

 • xhenisa

  ESHTE NJE GATIM I SHKELQYER DHE SHUME I MIRE JA REKOMANDOJ TE GJITHA AMVISAVE KETE RECETE

 • adi

  mua me pelqen kur e len me pak me shume leng mmmmm sh e mire

 • eljona

  mund te jeni pak me specifik me gjerat qe thoni psh. vera eshte e kuqe apo e bardhe, uje sa ti hedhim . sa kohe ta lem ne zjarr etjju lutem spse jo te gjith dine si te gatuajne flm’

 • misjurda

  sh sh e mire

 • enis

  o lale kjo esht tas qebab

 • enia

  Gjella me e preferuar dhe me pak pilaf dhe eme cfare te hashe

 • stefan

  shume e thjeshte per tu gatuar. une perdor qepe te kuqe dhe vere te kuqe. misherat e kuq gatuhen me vere te kuqe. lepuri dhe peshku me vere te bardhe. ne fillim hedh vajin e ullirit, me pas qepet dhe pas 6 a 7 minutash hedh mishin. kripe piper rigon dhe dy gjethe dafine. pastaj i hedh hudhra te grira dhe pas hudhrave nje gote vere te kuqe dhe e mbulojme me kapak dhe ulim zjarrin. pra me zjarr te ulet derisa te gatuhet plotesisht. here pas here duhet me perzje qe te mos ngjitet ne fund te tenxheres. sipas deshires mund ti hidhen edhe dy karrota te prera ne copa te holla ne fillim te procesit me qepet dhe mishin.

Mos i humb! Receta të ndryshime ..