Torte me krem e fruta te fresketa

300g miell, 140g gjalpe, 100g sheqer, 2 te verdha veze dhe lekure limoni te grire ne rende Mbasi te keni zene brumin merni nje tepsi dhe lyeni me gjalpe, hapeni brumin ne te gjithe tepsine edhe anet ne menyre te barabarte, futeni te piqet ne temperaturen 180° per 35min, mbasi te jete pjekur nxirreni nga...

Tortë boronicë të shpejtë

Recetë për 12 copë. Përbërësit: -1 copë paketë pete të tortës (ose ju mund të bëni vetë) - 250 g boronicë të ngrirë - 1/2 lugë sheqer - 5 ml krem të bardhë - 1 gotë xhel rrush pa fara të kuqe - 100g bajame Përgaditja: 1.Le të shkrini boronicët dhe pastaj përzijeni me sheqer. 2. Me...

Torte me krem limoni

Ne fillim vini nje shtrese te njemipeteve sperkateni pak me kremlimoncel per ti dhene orome, pastaj vini nje shtrese me kremin e limonit, vendosni shtresen tjeter te njemi peteve sperksteni prap me kremlimoncel po pake qe te mos ndihet shume alkoli qe ka pija,vini shtresen tjeter te kremit te limonit, vini...

Torte me fiq te thate

Perberesit 4 veze 1 pako me fiq te thate 100 gr gjalp 170gr sheqer 250 gr miell 125 gr kos te bardhe te pasterizuar 1 luge kanelle pluhur 1 qese maja 1 gote rum Pergatitja 1 Prisni ne copa te vogla fiqte dhe lageni me rumin 2 Perzini vezet me sheqerin 3 Shkrini gjalpin ne zjarre shume te ulet dhe shtojani...

Torta L’infarto al cioccolato

Perberesit: 300 gr biskota digestive.1 veze,50gr gjalpe,350gr nutella ,150gr cokollate te zeze ose fondente. Pergatitja: Grihen biskotat ne mikser dhe perzihen me vezen dhe gjalpin.shkrihet cokollata ne furre me mikrovale dhe perzihet me nutellen. Brumin e biskotave e shtrijme ne nje tepsi me diameter 20...

Torta Kida

Perberesit: 250 gr miell arre kokosi.4 veze,250 gr qumesht panda. Pergatitja: I perziejme te gjitha perberesit dhe e vendosim ne nje tepsi per Plumcake.ka forme pisigjate 10cm me 25cm.marrim nje tepsi te madhe furre dhe e mbushim pergjysem me uje.siper vendosim tepsine e tortes dhe e pjekim ne furre...

Krostata me pana dhe fruta

Perberesit: 300 gr miell , 180 gr sheqer , 180 gr gjalpe , 2 veze . Gjysem buste lievito paneangeli per torta.lekura e grire e nje limoni . Keto jane ingredientat per brumin. Per kremin duhet 250 gr pana te lengshme ( da montare ) frutat jane dardha, kajsia, banane dhe luleshtrydhe . Pregatitja: Perziejme ne...
Faqe 1 nga 3123