Pulë me mjaltë dhe agrume

Përbërësit: Një gjoks pule 2 portokalle 2 thelpinj hudhër 3 lugë mjaltë 2 lugë sheqer Kripë Përgatitja: Në një tas të thellë shtrydhni lëngun e portokallit, pastaj shtoni thelpinjtë e hudhrës, dy lugë mjaltë, pak kripë dhe në këtë masë vendosni fetat e mishit të pulës. Vendosen në...

Pulë me qepë të kuqe

Përbërësit - 1 gjoks pule - 2 qepe te kuqe - ullinj - rigon i thate - vaj ulliri - kripe, piper Pergatitja Pritni gjoksin e pulës ne copa te vogla, pritni qepen ne feta holla. Ngrohni vajin ne një ene. Shtoni gjokset e pulës dhe qepet, skuqini ne zjarre te larte për pese minuta bashke me kripen dhe...

Pulë dhe oriz furre

Për 3 persona: Përbërësit: 3 filxhanë çaji oriz, 3 copa mesatare pule, 2 kokrra qepë. Marrim qepët i presim dhe i hedhim në tenxhere bashkë me pulën dhe i skuqim sa të marrin ngjyrë. Më pas i hedhim salsë pak piper dhe spec të kuq, ujë dhe i lejmë të ziejnë 30-40 min. Pastaj marrim...