Mish qengji në furrë

Perberesit per 4 persona -2kg mish qengji -2 qepe te vogla -50gr gjalp -5 luge vaj ulliri -1 dege rozmarine -sherebele -djath i grire kackavall dele Realizimi i kesaj recete eshte elementar: si fillim presim mishin e qengjit ne thela mesatare dhe e vendosim ne nje tave me te gjithe perberesit. E pjekim ne...

Pilaf me perime dhe mish qëngji

Përbërsit: -Mish qengji -50 gr oriz -1 kungull -1 karrotë -1 kokërr qepë -zarzavate jeshile -40 gr kërpurdha -rrush i thatë Zihet mishi në tenxhere, dhe i njëjti ujë përdoret për të zjerë orizin. (masa 1 me 2) Në një tigan vihen për tu skuqur qepët, kungujt dhe karrotat. Lihen me zjarr të...

Qengj i furrës me patate

Për 6-8 persona nevojiten: 2 kg mish qengji tul (kofshë ose gjoks) , 1 kg patate , 5 thelpinj hudhra të prera hollë , 1 degë rozmarinë të freskët , lëng i 1 limoni , vaj ulliri , kripë e piper. Përgatitja: 1. Lani mirë mishin, fshijeni dhe rregullojeni me kripë e piper. Vendoseni në një...

Kurorë me mish qengji

Përbërësit për brumin: 500 gr miell, 80 gr margarinë, 1 lugë maja, 1 lugë e vogël sheqer, 2 vezë, 2.5 dcl qumësht, kripë. Për kurorë: Afro 2.5 kg mish qengji (dy palë brinjë), 200 gr gjoks pule ose mish qengji i prerë në kubik të vegjël, 2 lugë ajkë të thartë, 1 tubë qepë...

Tavë me mish qengji dhe perime

Përbërësit: 1 1/2 kg mish qengji nga brinjët, 2 kg domate, 1/2 kg speca, 1/2 kg bamje, vaj ulliri ose gjalpë, kripë, vegetë, piper, fletë dafine, 1 tubë majdanoz. Përgatitja: Kyçet furra në 250º Celsius. Në tavë dheu ose tepsi të përshtatshme, vendoset mishi i prerë në copa....

Mish qengji me makarona

Nevojitën: Mish qengji, 1 kofshë, Vaj për skuqje, 2 lugë gjelle dhe një lugë për salcën, Qepë të thata, 4 copë, Karota, 3 copë, Selino, 2 degëza, Domate, 2 copë, Sallam, 150 gram, Gjalpë, 2 lugë gjelle, Kërpudha, 150 gramë, Verë e kuqe , 500 mililitra, Salcë domatesh, 400 gramë, Kripë,...

Pulë e mbushur me oriz, me mish qengji dhe kanellë

Kohëzgjatja: Përgatitja 10 min, Pjekja 1 orë. Për 4-6 persona nevojiten: 1 pulë, 150 gr. mish qengji i grirë, 1 qepë e grirë, kanellë pluhur, 50 gr. oriz, 50 gr. fistekë, 20 dcl lëng pule, vaj luledielli, kripe e piper. Përgatitja: Pastroni orizin dhe ziejeni në lëngun e pulës. Ngrohni...
Faqe 1 nga 212