Makarona me brokoli

Përbërësit: 2 koka të mëdha brokoli 600 gr makarona ditaloni rigati (makarona tub) 3 fileto peshqish të konservuar 50 gr ullinj të zinj Vaj ulliri ekstra i virgjër Parmixhan i grirë Piper i zi 1 thelpi hudhër Përgatitja: Pasi të keni larë e pastruar bokolin, vini një tigan në zjarr dhe skuqni...

Makarona me patate dhe proshute

Makaronat me patate dhe proshute, teorikisht jane nje pjate e pare shume e shijshme, por qe praktikisht mund te sherbejne edhe si pjate e dyte per shkak te perberesve paksa kalorik qe kane. Provoni te zevendesoni proshuten e pjekur me fileto pule ose gjel deti, apo te shtoni nje luge pana ne fund per ta...

Makarona me speca, parmexhan dhe borzilok

Përbërësit për 4 persona • 400gr makarona me forma • 2 speca te kuq • 1 thelp hudhër • borzilok sipas dëshirës • pak majdanoz • 40gr stika pishe • 40gr parmexhan i grire • 4 luge gjelle vaj • kripe Përgatitja Ngroheni furrën ne temperaturën 240°C. Piqini specat për rreth 40...

Makarona me speca, parmexhan dhe borzilok

Përbërësit për 4 persona • 400gr makarona me forma • 2 speca te kuq • 1 thelp hudhër • borzilok sipas dëshirës • pak majdanoz • 40gr stika pishe • 40gr parmexhan i grire • 4 luge gjelle vaj • kripe Përgatitja Ngroheni furrën ne temperaturën 240°C. Piqini specat për rreth 40...

Makarona me speca dhe patellxhane

Nevoiten: 1.2 kg makarona , 1 kokërr qepë e prerë hollë , 1 spec i kuq i prerë hollë , 1 spec i verdhë i prerë hollë , 2 patëllxhanë të prerë hollë , ½ kg domate të prera hollë , 2 lugë majdanoz, gjysmë filxhani vaj ulliri, 1 majë luge me spec djegës e kripë. Pergatitja: Në një tigan...

Spaghetti me fruta deti

Ne nje tigan hedhim 150 ml vaj 4 thelpinj hudher 100 g oktapod 50 g kallamare 50 sepje 50 g karkalece te pazhveshur i ferkojme ne tigan perreth 5 min e u shtojme 100 ml vere te bardhe 4 luge gjelle salce domateje ose 2 domate te fresketa pak majdanoz pak vaj pikant 1 garuzhde uje te nxehte. I leme ne zjarr...

Pene me kima ne tave

500 gr makarona pene 500 gr mish i grire 1 qepe te madhe 1 spec jeshil 1 domate pak salce gjelle sallam te prera ne feta Per beshamelin: 1 liter qumesht pak gjalp 2 luge miell.. Pergatitja: Ziejme makaronat ne fillim vetem 5 min sepse me vone do i vejme ne furre.Ne nje tigan bejme gati kimane,hedhim qepen e...
Faqe 1 nga 41234