Recete per Gurabije

Perberesit: 1 kg miell te bute 750 gr gjalp fshati (jashte figoriferit me temperaturen e dhomes) 250 gr sheqer (pluhur)/1 kg per dekoracionin 3 kokrra veze (te kuqte e vezes ) 1 luge gjelle sode ose baking powder 250 gr bajame te pjekura dhe te coptuara 2 vanilje Pergatitja: Ne fillim rrahim gjallpin dhe...

Gurabije Parisi

Perberesit: 3 te verdha te vese 1 gote uji sheqer pluhur( puder) 250 gr. gjalp 1 luge caji sode buke ( sode bikarboni) 1 gote uji arra te thyera Arra Miell Per siper: Te bardhe te vese Pergatija: Sheqerin puder dhe gjalpin perzijeni ne nje ene. Pastaj shtoni vezet, soden e bukes, arrat dhe miellin. Nga brumi...

Gurabije me marmalate

Perberesit: 2 kokrra veze 2 filxhana sheqer 2 filxhana vaj Pastaj i shtojme 400 gram miell 1 peciv (pluhur pjekjeje) Pergatitja: Vezet sheqerin dhe vajin i perziejme me mikser, pastaj i shtojme 400 gram miell dhe 1 peciv, pecivin e perziejm mir e mir me miellin me lug gjelle. Pastaj si perzihet perberja me...

Gurabije

Perberesit: 1 gotë e çajit vaj, 1 gotëqumesht, 1 gotë kokos, 1 gotë susam , 1 gotë nisheste, 2 gota çaji sheqer pluhur, 2 vezë. Përgatitja: Keto te gjitha hidhen ne nje ene dhe perzihen mirë sa të formohet nje brum mesatar! Gurabijet bëhen sa një kokërr arre dhe i lyhen me të bardhën e...

Gurabije 5 lekshe

Perberesit: -400 gr gjalpe ose margarine ne temperature ambienti, -9 ose 10 luge sheqer, -3 filxhane niseshte, -esence vaniljeje, -2 filxhane miell, -1/2 filxhan sheqer pluhur. Pergatitja: Ne nje tas te bollshem, rrahim gjalpin apo margarinen e bute me sheqerin pluhur dhe sheqerin normal. Shtojme dale...

Gurabije me bajame

Përbërësit: 1 1/2 filxhanë çaji me gjalpë te freskët , 1 1/3 filxhan çaji me margarinë , 3 vezë të freskëta , 1 filxhan çaji me sheqer , 1 filxhan sheqer pluhur për spërkatje , 1 filxhan kafe konjak , 1 lugë kafeje sodë , 1 lugë kafeje vanilje , 1 kg miell , 1 1/2 filxhan çaji bajame të...