Fileto pule me spinaq

Filet i prejmë në mes në mënyrë që të krijohet si një “xhep” në në copën e mishit.Në atë “xhep” qesim pak spinaq të zier dhe të kulluar dhe pak djath. I mbyllim i qesim pak erëza të përziera,i rrotullojmë në miell,pastaj në vezë  dhe i fërgojmë në vaj deri sa të skuqen. I...

Fileto pule e mbushur me gorgonzola

Përbërësit: – 400 gr fileto pule – 100 gr proshutë koto – 100 gr gorgonzola – 2 degëza borzilok – 50 gr arra – 1 gote vere e bardhe – 30 gr gjalpë – miell – vaj – kripe, piper Përgatitja Bashkoni ne një mikser arrat me gjethet e borzilokut...

Fileto pule spirale e marinar

Përbërësit për 2 persona: Fileto pule, 50g piper i kuq, Kripë, piper i zi, 1 kokërr laim, 2-3 fletë sallate jeshile, 2-3 lugë uthull balsamime, 1 kokërr domate për zbukurim, 3-4 gjethe borzilok. Përgatitja e filetos së pulës spirale e marinuar: Merren filetot e pulës, rrihen me rrahësen e...

Fileto pule me gjizë dhe kungulleshka

Përbersit: * 4 fileta gjoksi pule * 150 gr. gjizë të freskë * 4 kungulleshka * 2 të bardha veze * 4 lugë supe erëza të freskëta të përziera (majdanoz, kopër, borzilok, dhiozmë, rozmarinë) * 2 lugë supe vaj ulliri * kripë, piper Përgatitja 1. I shtypim filetat me petës që të hapen e të...

Fileto pule te mbushur me perime

Perberesit: -1/2 kg fileto pule -200 gr bizele -3 karrota -3 kunguj -2 patllixhane te mesem -pak leng pule -kripe -piper i zi -1 luge embelsire keri (curry) -pak vaj per skuqje -domate per zbukurim Se pari rriheni fileton e pules me cekicin e guzhines dhe lyjeni me kripe,keri dhe piper e lijeni ashtu qe te...