Çomlek

Kjo është gjellë që përdoret më tepër në stinën e dimrit. Qepët (qepujkat ) sa një kokërr arre qërohen dhe të skuqen në nje tigan me yndyrë e hidhen në texhere. Në mungesë të qepujkave përdoren qepë të zakonshme të prera në dysh ose katërsh ( sipas madhësisë ) Në tigan kuardiset...

Lepur Çomlek

Për 6 persona: Lepur i vogël 1.5 kg Vaj ½ filxhan kafeje Hudhër 1 kokërr Dafinë 1 gjethe Disa kokrra piper Karafila 2 copë Uthull 2 ½ filxhanë kafeje Domate 4 kokrra Kripë e piper Qepë 1.800 gr Racionet e lepurit të marinuar kullohen mirë, shtrydhen dhe skuqen në yndyrë të nxehtë, pastaj...

Çomlek me qepë

Përbërësit për 4-5 persona: 1 kg qepë, 2 filxhanë kafeje vaj 1 luge gjelle salcë një filxhan kafeje verë një kokërr hudhër kripë piper 2 gjethe dafine Qepujkat (qepët sa një kokërr arre) qërohen dhe të paprera skuqen në tigan me yndyrë e hidhen në tenxhere. Në tigan hidhet një kokërr...

Çomlek me mish lepuri

Përbërësit: 1 lepur i prerë në copa, 1 kg qepujka, 2 qepë mesatare, 4 gjethe dafine, 4 thelpinj hudhër, rozmarinë, 4 domate të grira (ose 1 kuti konserve), pak sheqer, piper pluhur, piper kokërr, kripë, gjysmë shishe uthull, 1 filxhan verë e kuqe. Një natë më parë vendosim mishin e lepurit...

Çomlek me mish lepuri

Përbërësit: *1 lepur i prerë në copa, *1 kg qepujka, *2 qepë mesatare, *4 gjethe dafine, *4 thelpinj hudhër, rozmarinë, *4 domate të grira (ose 1 kuti konserve), pak sheqer, piper pluhur, piper kokërr, kripë, gjysmë shishe uthull, 1 filxhan verë e kuqe. Një natë më parë vendosim mishin e...