Biskota në formë bufi

BisReceta vjen si një ide për të krijuar ëmbëlsira të ndryshme dekoruese për festat e fundvitit. Në këtë recetë do të keni një Buf me “borë”, recetë shumë interesante për dekorim. Kohëzgjatja e pregaditjes: 1 orë Përbërësit: Për biskotat: 125g gjalpë pak të kriposur, të...

Biskota me parmexhan dhe fruta arrore

Përbërësit: * 1 gotë e gjysmë me miell * 3-4 lugë me djathë parmexhan të grirë * 1 lugë e gjysmë çaji pluhur * gjysmë lugë çaji kripë * 1 lugë gjelle piper i zi (i shtypur) * 1 lugë e gjysmë me gjalpë të pakripur * 2 lugë sheqer * 3 vezë të mëdha * 1 filxhan me fruta arrore, të...

Biskota me Qumësht

Masat: 100 gr gjalp 1 filxhan çaji qumësht 1 filxhan çaji sheqer 1 lugë kafet sodë 2 vezë Në një enë hidhet gjalpi, sheqeri (puder) dhe soda. I rrahim mire derisa të zbardhet, pastaj shtojme vezët duke i rrahur, hedhim qumështin, të cilin e kemi ngrohur pak. Shtojmë miellin edhe i përziejmë...

Biskota me cokollate dhe banane ose dardha

Pregatitet me brume biskotash ose pasta frolla i thojne ne Itali. Perberesit: 250gr miell,150 gr gjalpe,2 veze,150 gr sheqer,1/2 e bustine lievito ose 1 luge kafe je me sode buke. Pergatitja: Pregatitet brumi dhe vendoset ne frigorifer per nje ore i mbeshtjellur ne cellofan ose plasmas ushqimesh. Nevojitet...

Biskota me recel

Perberesit: 300g miell, 125g gjalpe, 100g sheqer, 2 veze dhe nje pako maja per embelsira: Pergatitja: Mbasi te zini brumin e ta keni punuar mire hapeni ne nje pete te vetme me te trashe se peta e byrekut, merni nje gote uji dhe prejini ne forma te rrumbullakta te gjithe peten, hidhini nje luge kafe me recel...

Biskota “Petite Madeleine”

Jane biskota te vogla ne forme guacke ideale per te shoqeruar kafe ose caj. Perberesit Per kete lloj biskote duhet te gjejme formen e posacme . 2 veze , 120 gr gjalpe , 1 luge e vogel vanilje leng, 200 gr miell, 150 gr sheqer pluhur. Pak lekure limoni e kaluar ne rende te holle. Trazojme miellin me baking...

Biskota me kakao dhe çokollatë të bardhë

Receta qe po ju paraqesim me poshte, bashkon shijen e forte te kakaos me ate delikate te çokollates se bardhe, te cilat i bejne keto biskota perfekte per tu shijuar ne mengjes bashke me nje gote qumesht. Perberesit per rreth 35 biskota 240gr miell 00 240gr gjalp te ftohte 100gr sheqer pluhur 60gr kakao...
Faqe 1 nga 212