Supe krem domate

Supe krem domate

Perbersit:
-1 kg domate [ose pyre domatesh e konservuar]
-2 lugë miell
-50 gr gjalpë [ose vaj ulliri]
-2 kocra të supes [koncentrat supe ]
-majdanoz, celer, veget, piper i zi, pak hudhër.

Pergatitja:
Domatet bluhen në mikser ose në rende. Në një enë hidhet gjalpi të shkrihet në temperatur të ulët i hidhet mielli dhe fërgohet ngadalë deri sa të skuqet, pastaj i hidhet hudhra dhe domatet, përzihet deri sa të merr një valë, i shtohen melmesat tjera dhe ujë sipas dëshirës. Zihet 15 min.
/Wikipedia/


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (1 vota, mesatarja: 1.00 prej 10)
Loading...
  • Edina

    Uauuu.. me pelqeu kjo recete.. do ta provoj 😀