Speca te mbushur me oriz

Speca te mbushur me oriz

Përbërsit:

-12 speca,
-300 g oriz,
-120 g patate,
-1qepë,
-2 dcl yndyrë,
-5 g kripë dhe 5 g vegetë.

Përgatitja: Orizi i pastruar qitet të zihet. Në ndëkohë, patatet e pastruara dhe të grira në rende dhe qepët fërgohen. Pas pak kohe qitet edhe orizi i zier dhe i kulluar dhe mëlmesat tjera. Me këtë përzierjë mbushen specat dhe futen në furrë të nxehtë për tu pjekur. Para se të servohen priten përgjysmë.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (10 vota, mesatarja: 5.70 prej 10)
Loading...
  • rasim

    tatli: 3veze 1pecivo 3 filxhana vaj 3 filxhana sheqer dhe mill per ti qitur derisa te trashet brumi

    sherbeti :1kg uje 1kg sheqer
    vluarja;15 min