Spageti me peshk ton

Spageti me peshk ton

Spageti me peshk tonPërbërësit:

- 320 gr spageti
- 160 gr peshk ton nën vaj
- 12 kokrra ulliri taxhaske ose kallamate
- 1 lugë me kaparina të kriposura,
- ½ gotë me verë të bardhë majhoshe
- 4 lugë me vaj ulliri dhe kripë

Përgatitja:

Hidh një lugë me kaparina në ujë të vakët për afër 10 minuta. Shtrydhi ullinjtë me tehun e një thike, hiq mënjanë bërthamat dhe griji trashë. Kulloje peshkun ton për t’i hequr vajin që ka dhe thërrmoje. Nxehe vajin në një tigan kundër ngjitjes, hidh aty kaparinat e kulluara dhe të thara, peshkun ton dhe ullinjtë dhe lëri të skuqen për 2 minuta. Hidhi verën, lëre sa të avullojë mbi një flakë të fuqishme dhe bashko aty makaronat spageti të kulluara shumë të nxehta. Përzieji për gjysmë minute dhe shërbeji të ngrohta.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (Asnjë votë akoma)
Loading...Loading...