Shëndetlie

Përbersit:

Për 25 copë duhen:

Miell 3 gota uji , sheqer 1 gotë uji, mjaltë 2-3 lugë gjelle, vezë 2 kokrra, sodë një majë luge kafeje, arra 1-2 filxhanë kafeje, gjalpë 2 filxhanë kafeje, pak vanilje dhe ujë 2 filxhana kafeje.

Për shërbetin:
Sheqer 3 gota uji, ujë 2 gota e gjysëm.

Në një enë përzihen mirë vezët sheqeri, mjalti, gjalpi dhe në fund shtohen arra. Pastaj hidhet miell i përzier me sodë. Zihet brumi i cili nuk duhet të punohet shumë që të mos bëhet elastik. Brumi i përgatitur vendoset në tavë të lyer me yndyrë, rrafshohet me dorë, lyhet sipërfaqja me vezë, bëhen disa vija me pirun në formë rombi dhe hidhet shërbet i vakur i aromatizuar me vanilje.

Kategoria:
KEK & Biskota

Komentet

  • valentina

    kjo recet na pelqen shume dhe eshte shume ekonomike

  • perparim

    shum bukur em ka dal kjo embelsir skemi mujt mu ngi

  • siii

    Kur i qitet sherbeti para se te pjeket apo mbasi te piqet, simbas shkrimit un e kuptoj para pjekjes…????

Mos i humb! Receta të ndryshime ..