Shampite

Përbërësit:

– 6 vezë
– 12 luge sheqer
– 1 filgjan ujë të nxehtë
– 6 lugë miell
sherbeti:
– 2 filgjana te kafes sheqer
– 1 filgjan ujë

Përgatitja:

Të kuqët ë veze 6 perzihen me 6 lugë sheqer derisa të fitohet nje masë e trashë. Pas kësaj hidhet një filxhan i ujë i nxehët dhe në fund 6 luge miell. Brumi vendoset në tepsi dhe pjekët. Në anën tjeter vëhën 6 të bardhat të vezve dhe tunden me 6 lugeë shqer derisa të fitohet shkumë e trashë. Në nderkohë vihet të zihet shebeti me 2 filxhan të kafes shqer dhe një filxhan ujë. Në shkumën e të bardhve të vezëve vihet pika pika sherbeti i nxehet, shkuma e fituar vihet sipër revanisë dhe tepsia sërish kthehet në furrë ( të vakt ) 10 min. prehet torta.

Tags:
Kategoria:
Embëlsira

Komentet

 • Ideal

  Tortja shum e shijshme !!

 • dona

  a ska peciv kjo recet a

 • LORI

  SHUM E EMBEL KJO TORT SHUM ME PELQEN

 • selma

  shum e mir tortja kam me ba sot

 • dona

  valla torte ma tkeqe ska

 • iba

  ekom bo qishtu kit sen po shkuma e bardh kurekom pjek masanej shkuma ubo shum e but posmekon shampon shkum shamponi nukpobahet si shampite rren koft kjo recet valla amo krejt qashtu ekom bo amo shkuma tani shum ekeqe. jooo be kom hanger shampite shkuma shum e mir etrrash mu ne fillim mir mas ni ore katastrof…

 • flutra

  a nuk ka peciv a

 • fati

  mos ja futni kot se ky recept sko lidhje me shampite

 • fati

  pse sherbet mi qit mases se bardh ?????edhe grad celsius duhet me qen fura e nxet ,na spjegoni mir e jo paushall

 • Shefqet

  Bravo e ke dhi

 • Shefqet

  dhijanat e kqi

 • Amr Are Adini

  adele emir ajdo kjo sham pitja

Mos i humb! Receta të ndryshime ..