Selino

Selino

Selino, me origjinë nga zona e Mesdheut si bimë mjekësore që në periudhën e Omerit, është një specie barishtore që bën pjesë në familjen e Apiacea-ve.

Varieteti më i përdorshëm në kuzhinë është “selino e bregdetit”, së cilës i përdoren degët me fletë të gjata e të mbushura.

Selino e ka origjinën nga zonat me lagështi dhe e ka të vështirë t’i përshtatet klimës së thatë.

Selino përbëhet nga sedanina, një substancë aromatike, që i jep selinos aromën e saj karakteristike.

Selino mund të përdoret e gjallë, e zjerë për t’i dhënë aromë supës apo lëngut ose e skuqur sëbashku me karotat dhe qepën në fërgesën klasike all’italiana.

Selino përmban shumë pak kalori dhe është e pasur me vitamina A dhe C, të cilat pjesërisht shkatërrohen gjatë gatimit.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (3 vota, mesatarja: 8.00 prej 10)
Loading...
  • elda

    a ka ndonje emer tjeter selino qe quhet ndryshe se un nuk mund ta gjej askun ju lutem me tkheni pergjigje se pse me duhet shum ju falimnderit