Salce makaronash me lule kungulli

Salce makaronash me lule kungulli

Perberesit per 4 persona:

-12 lule kungulli te fresketa
-1/4 qepe
-1/2 leng perimesh
-1 veze
-2 luge vaj ulliri
-2 luge djathe kackavalle i grire
-1 thelbi hurdher
-1 qase shafran
-1 tufe majdanoz
-piper dhe kripe

Pergatitja:

Grini hurdhren dhe qepen. Lani dhe thani lulet e kungullit dhe pritini trashe duke i hequr pistilin e hidhur. Vendosini ne tigan me vaj ne zjarre te ngadalte. Pudroseni me kripe piper dhe majdanoz dhe lerini per 2 minuta. Hiqeni tiganin nga zjarri dhe hidhini te verdhen e vezes. Me pas hidhini siper makaronave duke i perzier edhe me pak djathe kackavalle te grire.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (1 vota, mesatarja: 4.00 prej 10)
Loading...