Revani

receta gatimi per pergaditjen e revanit

receta gatimi per pergaditjen e revanitPërbërësit:

 • 10 vezë të freskëta fshati ,
 • 10 lugë sheqer ,
 • 10 lugë miell.

Sherbeti pasi të fillojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët.

 • 1 kg sheqer ,
 • 5 gota ujë,
 • 1 qeskë sheqer vanilje ,
 • 4 rrathë të hollë limoni.

Përgatitja:

Tunden vezët me sheqer gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin 4-5 herë. Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugë duke e përzier nga lartë-poshtë që të mos ulet brumi. Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur. Tepsia mbushet në ¾ e lartësisë,pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin. Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 140 gradë C për t’u pjekur për afro 1 orë. Gjatë pjekjes furra nuk hapet. Pasi të ftohet,hidhet sherbeti i vakët. Pritet në delima.

Tags:
Kategoria:
Embëlsira

Komentet

 • merjem

  sa mire qe e gjeta receten me duhej patjeter per iftar.flm

 • Zika

  uuuufff uuufffff sa mir qe e gjeta receten nuk kam hanger Revani qe 30 vjet

 • pesa

  valla bash mir qe e keni qit receptin e ksaj rovanie,, se zika ke tum nshu mos tja qitsha ket rovanii me kish myt krejt,, flmm shumm

 • ferdanja nga .it

  JENI TE MREKULLUSHUM.FLM

 • Ferka _gr

  Ka vite qe jetoj ne gjermani dhe mejuthan te drejten ikam harrua recetat tona kam koh qe me hahet nje revani, po ik ta gatuaj sa mashpejt flm nga ju qe keni afrua ket mundesi ju pershendes juve ndersa neve na baft mire

 • JESMINA

  ESHTE SHUME E MIRE UNE E BEJ SHPESH PER FEMIJET E MI

 • vanesa

  shum emir ravania po anuk duhet mi qit naj peciv a ju pershendes

 • lule

  shum shum e mir

 • fekrije

  rovanija a duhet te jet e nxet kur ja cet sherbetin falemnderit per ket recet

 • moza

  aduhet ndonje peciv apo sod bikarbon se sysh guf pa asnjanen

 • fija

  flm per ket recet per mua esht nje recet e re shum her qes ket rovanei po me sherbet as njer nuk kam ber nuk pasna dequ po flm dota trovoj me sherbet flm

 • drita

  receta duket e mrekullueshme e bera nje dit po nuk doli sikurse ne ekran a duhet hudhur ndonje pecive ose sode bikarbone tung klm nga shqiperia

 • moza

  shum e mire po duket se e kam bere here te tjera nuk me ka dal asnjhere e mire flm

 • elona

  shum e mir po nuk po me del qishtu

 • ajnure

  tani sa e bera per bese ishte bere fantastike ne e kemi bere megjith se kemi mysafir ne iftar ishte bere mjalt qe shkrihet ne goje por permbi si dekor i bera permbi bajam,lajdhi kokos shum e bukur :)))))

 • ajnure

  eshte e preferuara ime 🙂 😀 😛 :O <3

 • ajnure

  jojo nuka kshtu

Mos i humb! Receta të ndryshime ..