Qofte të fërguara

Qofte të fërguara

Përbersit:

-Mish 1 filxhan çaji,

-qepë 2 kokrra,

-bukë 75 g. (2 feta),

-vezë 1 kokërr, krypë, piper, majdanoz,

-miell 2 lugë gjelle,

-vaj 4-5 lugë, perime sipas dëshirës.

Mishi pritet në copa të vogla dhe grihet në makinë së bashku me qepën dhe hudhrat. Në masën e mishit hidhet vezë, krypë, piper i zi, majdanoz dhe bukë bajate e zbutur me qumësht ose ujë (bukë merret te 25% nga pesha e mishit). Masa përzihet mirë dhe ndahet në qofte; çdo qofteje i jepet forma e rrumbullakët ose ovale, pastaj kalohen në miell dhe skuqen në tigan me yndyrë nga të dyja anët. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatë fërgimit nuk u duhet hedhur shumë yndyrë.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (5 vota, mesatarja: 9.60 prej 10)
Loading...
 • valentina

  eshte recet shume e mir une e kam provuar nje here ju lutem qe edhe ju ta provoni kete recete te shijshme

 • meriton

  eshte shumee e mire
  shpresoj tju pelqej

 • Kastriot

  Eshte shume e mire sidomos qofte me salce domatje.