Qofte me kos

receta gatimi per pergaditjen e qofteve me kos

receta gatimi per pergaditjen e qofteve me kosNevojiten:

 • 200 gr mish i bluar ,
 • 2 dcl ujë ,
 • 1 vezë ,
 • 1/2 tubë majdanoz ,
 • kripë,
 • piper ,
 • miell ,
 • 3-4 thelpinj hudhre ,
 • 1 kg kos (mundësisht delesh) ,
 • vaj për fërgim.

Përgatitja:

Ujit të ftohtë i shtohen mishi i bluar, veza e tundur, kripa, piperi, majdanozi i grirë hollë dhe aq miell,sa masa të bëhet e trashësisë së brumit të petullave. Pasi të pushojë brumi ½ orë, qoftet qiten me lugë të vogël në vaj të nxehtë. Fërgohen nga të dyja anët dhe futen në kos me hudhër të shtypur dhe pak kripë.
Shërbehen të ftohura.

Tags:
· ·

Komentet

 • risa

  shum e bukur po duket me shiku por besoj qe esht edhe e shishme.

 • doni

  qenka shum recet e mir dhe e bukur per ate qe e ben

 • bionde

  shume e shishmeeeeeeeeeeeee ju lumt

Mos i humb! Receta të ndryshime ..