Qofte me kos

receta gatimi per pergaditjen e qofteve me kos

receta gatimi per pergaditjen e qofteve me kosNevojiten:

  • 200 gr mish i bluar ,
  • 2 dcl ujë ,
  • 1 vezë ,
  • 1/2 tubë majdanoz ,
  • kripë,
  • piper ,
  • miell ,
  • 3-4 thelpinj hudhre ,
  • 1 kg kos (mundësisht delesh) ,
  • vaj për fërgim.

Përgatitja:

Ujit të ftohtë i shtohen mishi i bluar, veza e tundur, kripa, piperi, majdanozi i grirë hollë dhe aq miell,sa masa të bëhet e trashësisë së brumit të petullave. Pasi të pushojë brumi ½ orë, qoftet qiten me lugë të vogël në vaj të nxehtë. Fërgohen nga të dyja anët dhe futen në kos me hudhër të shtypur dhe pak kripë.
Shërbehen të ftohura.

Tags:
· ·

Komentet

Mos i humb! Receta të ndryshime ..