Pilaf me mish dhe vezë

receta gatimi per pergaditjen e pilafit me mish dhe veze

receta gatimi per pergaditjen e pilafit me mish dhe vezeNevojiten:

 • Oriz (100 gram ),
 • Mish viçi,
 • 2 kokrra vezë,
 • Domate ,
 • Erëza (sipas dëshirës),
 • Kripë,
 • piper.

Përgatitja:

Zihet mishi dhe me lëngun e mishit përgatitet dhe pilafi (pilafi i ka masat 1 me 2, dmth. 1 gotë oriz donë 2 gota ujë të ngrohtë. Në fillim vihet pak gjalpë apo vaj ulliri dhe përzihet orizi gjeri sa të marr një ngjyrë tjetër (dmth të lyhet n’vaj) dhe i hidhet uji. Në rast se nuk doni të përdorni vajra, atëherë mund ta bëni me verë të bardhë.

Ndërkohë që pilafi zien me zjarr të ulët për 20 minuta, mishi vihet për t’u skuqur.
Pasi të kenë mbaruar të gjitha këto, pilafi hidhet në një pjatë të gjerë. Rrihen vezët dhe mund t’i hidhni erëza dhe barishte, dhe përzihet me orizin.
Hahet sa më shpejt, sepse është më e shijshme.

Tags:
· ·
Kategoria:
Gjellëra

Komentet

 • Era

  Po vezet a duhet ashtu te pa bera te hidhen?

 • Arben_usa

  Jetoje me familjen time pjese jug lindore ne shba edhe kisha ditur a din kush se si behet Sugjuku nga peja apo ana e prezerenit, ju lus me qoni recapin si behet
  Ju Pershendes

Mos i humb! Receta të ndryshime ..