Picë me brumë shtëpie

Recete per pergaditjen e Picës me brumë shtëpie

Recete per pergaditjen e Picës me brumë shtëpiePër 8 persona nevojiten:

Për brumin

 • 1/2 kg. miell,
 • 30 gr. tharmë birre,
 • 1 vezë,
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri,
 • 1 lugë gjelle qumësht,
 • 1 lugë ëmbëlsire sheqer,
 • 1/2 lugë ëmbëlsire kripë.

Për mbushjen

 • 350 gr. djathë kaçkavall (i butë që shkrin lehtë), i grirë trashë,
 • ½ filxhan çaji salcë domateje,
 • 1 spec jeshil i prerë në forma rrethore,
 • 8-10 sallam i prerë në forma rrethore,
 • ullinj të prerë në forma rrethore.

Përgatitja:

Në një enë të madhe përzieni miellin, sheqerin dhe kripën. Në gropëzën që do të hapni në mes, në qendër të masës, hidhni qumësh¬tin, vezën, 1 lugë gjelle vaj ulliri si dhe tharmin e birrës, të shkrirë me parë në ujë të vakët.

Përzieni me kujdes materialet që hodhët në gropëzën në mes të miellit derisa të krijohet një masë brumi e fortë (Fig. 2) dhe më pas e lini për 15 minuta që të “shlodhet”, duke e mbuluar me pecetë.

Pasi të kenë kaluar 15 minuta e punoni përsëri masën e brumit dhe krijoni me të dy petë. Në vazhdim i shtroni ato në dy tepsi, të lyeja me pjesën e mbetur të vajit të ullirit.

Në çdonjërën nga petët shtroni salcë domateje, djathërat kaçkavall dhe sallamin. I zbukuroni me rrathët prej speci dhe ullinjtë. I vini të piqen në temperaturë 200 gradë celsius për 35-40 minuta.

Kategoria:
Pica

Komentet

 • diellza gashi

  shum me ka pelqyer pica flm shum

 • elva alimucaj

  me falni,po tharmi i birres ku gjendet?

 • vjollca hoxha

  ndoshta ka dash me then maja birre…. 🙂

 • djellza

  shum e shijshme ishte

 • endrita

  shum nice :p congratuletion atij qe e ka ba ket recet

 • adelina

  hala se kem provu :A

 • ana

  ku gjandet maja birre

 • Edina

  bën dhe pa tharm birre
  ♥♥♥

 • Niky

  Sh e mire flm x receten respekte nga Shkodra …

 • yllka

  sa e mir flm shum …. por ma akoma se kam provua por duket aty hum e bukur

 • memli

  a ma bon nja

Mos i humb! Receta të ndryshime ..