Petulla me kos

Petulla me kos

Përbërsit:

-600 g kos,

-450 g miell i bardhë,

-1 lugë kafeje sodë bikarboni, vaj sa nevojitet.

Përgatitja: Hidhet mielli nën një tas, bëhet një gropë në mes dhe qitet kosi. Pasi të jenë përzier mirë së bashku hidhet edhe soda. Kur vaji i vendosur në një enë të thellë djeget, hidhet lugë lugë brumi duke u kujdesur që petullat të skuqen mirë nga të dyja anët. Posa të hiqen nga zjarri përmillen më sheqer pluhur dhe servohen.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (13 vota, mesatarja: 6.46 prej 10)
Loading...
  • romina

    keto petulla jane kot fare sepse pine aq shume vaj sa behen te pangreneshme

  • allma xhaferi

    keto jane te sa qe nuk e dini se ma shume miell duhet me i fut ma trash brumi