Patate të skuqura me salcë djathi dhe vezë

receta gatimi per pergaditjen e patateve të skuqura me salcë djathi dhe vezë

receta gatimi per pergaditjen e patateve të skuqura me salcë djathi dhe vezëPërbërësit për 4 persona:

 • 600 gr. patate ,
 • 200 gr. djathë kaçkavall, i butë, i grirë ,
 • 2 thelpinj hudhre të prera hollë ,
 • 100 ml. verë e bardhë ,
 • 200 ml. krem qumështi ,
 • 2 të kuqe vezësh ,
 • 2 lugë gjelle majdanoz ,
 • 60 gr. gjalpë ,
 • kripë dhe piper.

Përgatitja

1. Lani shumë mirë patatet; i lyeni me pak gjalpë dhe në vazhdim i mbështillni me letër alumini. I piqni në furrë për 1 orë, derisa të zbuten,

2. Menjëherë më pas u hiqni cipën: i prisni në copa të mëdha dhe i vendosni në një enë të lyer me gjalpë.

3. Sipër patateve hidhni pak djathë të trashë të butë, të grirë trashë.

4. Rrihni kremin e qumështit me verën, të kuqet e vezëve dhe kripën e piperin. Shtoni djathin e grirë, hudhrën, majdanozin dhe i përzieni mirë të gjitha materialet.

5. I spërkatni patatet me masën prej djathi dhe I piqni derisa djathi të shkrijë. E servoni gatimin menjëherë.

Kategoria:
Gjellëra

Komentet

 • samira

  kjo recet vertet ebuku ishte vetem deshta me shtu akini edhe disa receta tjera me nevoiten no koment.

 • besjana

  kjo recet shum shum shum eshishme vertet jeni te pa par ju lumt.

 • zana

  me te vertet ishte shum e shishme ju kshilloj edhe juve qe ta provoni besoj qe do ju pelqej edhe juve ju pershendes nga zemra….

 • dona

  un jam muslumane a bon pa ver te bardh,dhe nqs se nuk i hedhim veren a behet e shishme

Mos i humb! Receta të ndryshime ..