Makarona me speca dhe patëllxhanë

receta gatimi per pergaditjen e makaronave me speca dhe patellxhane

receta gatimi per pergaditjen e makaronave me speca dhe patellxhaneNevoiten:

 • 1.2 kg makarona ,
 • 1 kokërr qepë e prerë hollë ,
 • 1 spec i kuq i prerë hollë ,
 • 1 spec i verdhë i prerë hollë ,
 • 2 patëllxhanë të prerë hollë ,
 • ½ kg domate të prera hollë ,
 • 2 lugë majdanoz,
 • gjysmë filxhani vaj ulliri,
 • 1 majë luge me spec djegës e kripë.

Gatimi:

1. Në një tigan kaurdisni qepën. Shtoni specat, domatet, patëllxhanët, specin e djegës dhe pak kripë.

2. Lëreni masën të ziejë derisa të mpikset.

3. Në një tenxhere zieni makaronat.

4. Kur të jenë gati, hidhuni sipër salcën e përgatitur.

5. Gatimi shërbehet duke e spërkatur me majdanoz të prerë hollë.

Kategoria:
Pasta

Komentet

 • vjollca hoxha

  🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
  shume te shijeshme 🙂

 • ARBESA SYLAJ (SLAPUZHAN)

  shum shum te bukur valla.ju dua shum per keto receta

 • paula

  per ma e thjeshte ska ku shkon

 • drita ukshini

  shum te bukura dhe te shijshe jam keto receta veq ju kisha lut disa te tjera me i qit

 • Fitore

  Shum te bukura i lumtë dora atij qe di ti ben keto <3<3:)

 • ylber

  shum mir te gjitha recetat e mir por ju lutem nese ban pak ndihm..

  qekjo 1 kokerr qep a dmth tamam 1qep ose 4kokrra patata dmth 4patate se qekjo fjal kokerr sun pe kuptoj ju lutem me ktheni pergjigjje

 • ilja

  shum te shijshme bohen valla.

 • denisa veliaj

  shume e mire dhe e shijshme un e kam provuar

Mos i humb! Receta të ndryshime ..