LEPUR (në tenxhere me presion)

LEPUR (në tenxhere me presion)

Nevojiten:

1 Lepur (1 deri ne ½ kg)

60 g gjalpë ose margarinë
½ gotë uthull
½ gotë verë e bardhe (ose lëng mishi)
200 g ullinj
1 thelb hudher
2 feta limoni
1 rrënjë rozmarinë
Kripë
Piper

Përgatitja:

Përgatitet lepuri për zierje, lahet, thahet, dhe pritet copa copa. Hidhen copat të skuqen në gjalpë, hidhet kripa e piperi. Shtojmë uthullen, verën, ullinjtë, hudhuren e plotë, limonin, rozmarinen.
Mbyllet tenxherja dhe lihet në zjarr të dobët për 20 minuta pas fillimit të fishkëllimës.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (3 vota, mesatarja: 10.00 prej 10)
Loading...