Krepa

Krepa

Përbërësit:

-Tri vezë
-150 g miell
-30 g sheqer
-Gjysmë lugë kripë
-375 g qumësht
-Katër lugë gjalpë

Marrim vezët i rrahim me mikser, pastaj sheqerin dhe kripën dhe qumështin. Miellin i përziejmë mirë e mirë derisa të jetë gati brumi.

E vëmë në frigorifer për gjysëm ore e çojmë sodën në 250 g.

Marrim tiganin dhe e lyejmë me gjalpë dhe pastaj hedhim një filxhan kafeje në brumë dhe e lëmë sa të marre ngjyre kafe dhe e kthejmë nga ana tjetër.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (14 vota, mesatarja: 9.29 prej 10)
Loading...
  • tedi

    e shijshme