Krelanë me hithra

Krelanë me hithra

Krelanë me hithraPërbërësit:
• 2 vezë
• 250 gr djathë
• 150 ml jogurt
• 100 ml vaj ulliri
• 100 gr miell misri
• 100 gr miell gruri
• 100 gr hikror
• 150 gr hithra
• 20 gr fara (liri, susam dhe fare e zezë)

Përgatitja
Së pari marrim hithrat, i pastrojmë mirë dhe i ziejmë në ujë të kripur për 4-5 minuta. Pasi hithrat të jenë zier i kullojmë mirë dhe i presim imët.

Në një enë të madhe vendosim të gjithë përbërësit e lëngshëm duke i përzier mirë, ua shtojmë djathin bashkë me hithrat dhe në fund miellin bashkë me pluhurin për pjekje.

I përziejmë mirë dhe masën e vendosim në tepsi, ku do të shkojë në pjekje në 180 gradë Celsius për 40 minuta.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (1 vota, mesatarja: 10.00 prej 10)
Loading...