Kifle

Kifle

Përbërësit
-2 ve
-300ml qumesht
-2 luge te mesme sheqer
-1 luge te mesme krip
-tharm (nje luge te mesme)
– 1 filxhan te vogel vaj

Udhëzime per pregaditje
Miellin e hudhe ne nje ene dhe ne te e hap nje vrim me gisht ne te cilen e hedh kripen sheqerin dhe tharmin.ne nje ene tjeter i hudh te dy vezet bashke me qumeshtin dhe vajin .
E ul brumin .pasi te behet masa homogjene e len brumin ne nje vend te ngrohte qe te vije(diku 5 ore).pasi te vije brumi e merr dhe e ndan ne 4 pjese te cilat pastaj i shtrin me t’holluese dhe e pren ne diagonale ne menyre qe te behen trekendesha te vegjel ,i qet nja nje luge te mesme marmelade, ose pak djath te bardhe dhe i mbeshtjell nga prej pjeses se gjere kah e ngushta .i rendit nje nga nje ne tepsi te lyer me pak vaj ,i lyen pastaj me te kuq te vezes dhe sipas deshire me susam .
piqen ne temperatur rreth 200°C


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (7 vota, mesatarja: 8.43 prej 10)
Loading...
  • nga sara

    keto kifle jane te mrekullushme ju lumshin duart

  • irena krasniqi

    po edhe une e kom qit sa e mir u kon niher