Kifle formash të ndryshme

receta gatimi per pergaditjen e kifleve te formave te ndryshme

receta gatimi per pergaditjen e kifleve te formave te ndryshmeNevojiten:

 • Një qeskë e gjysmë maja (10 gr),
 • 1/2 lit. qumësht,
 • 2 lugë sheqer,
 • pak kripë,
 • 2 vezë,
 • 1 filxhan kafeje vaj,
 • 1 sheqer vaniljeje,
 • 800 gr miell,
 • 1 pluhur paste,
 • 1 vezë për lyerje,
 • susam,
 • 50 gr gjalpë.

Përgaditja:

Maja ulet në pak qumësht të vakët me 1 lugë të vogël sheqer dhe 1 lugë miell. Në qumështin e vakët shtohen tharmi i ardhur, vezët, vaji, kripa, sheqeri, sheqeri vanilje dhe mielli i situr me pluhur paste.

Brumi përzihet me lugë druri e pastaj derdhet në tavolinë të përmiellur dhe ngjeshët mirë e mirë gjersa të gatuhet një brumë i butë dhe i lëmuar. Brumi i butë vendoset në enë ku është zënë,lyhet me vaj për të mos krijuar kore, mbulohet për të ardhë dhe dyfishuar volumin për afro 2 orë.

Brumi i ardhur ngjeshët pak, ndahet në afro 20 toptha. Hapen kuleçtë në madhësi pjate dhe, me ose pa djathë ose xhem brenda, mbështillen kiflet në forma të ndryshme. Kiflet vijnë 20 minuta,kyçet furra në 190 gradë C, pastaj lyhen me vezë të tundur, u hidhet mbi susam,nga një copëz gjalpë dhe futen në furrë për t’u pjekur gjersa të fryhen e të marrin ngjyrë të kuqërremtë. Mbulohen me pecetë për 10 min. që të zbuten,pastaj shërbehen.

Tags:
Kategoria:
Brumëra

Komentet

 • risa

  kjo recet e kifleve qenka nje recet fantastike dhe e mrekullueshme ju lumt nga un risa dhe doni

 • shemsi

  ju faliminderohna për këtë reqet të mrekullueshëm,bashkëshortes time i pëlqyen fort kiflet e mua më mbeti “magjëja “në dorë flm edhe nji her

 • ersa

  qka osht kjo maja

 • tuana

  dhe mua me pelqejj shum receta po ashtu dhe kiflet kur i provova shum te shishme ju faleminderit shum

 • jeta

  te mira shummmmmmmm

 • panushe

  shum te mira kiflet ju flm shum por maja qka osht tung

 • albim

  shummmmmmm te mira janë

 • tringa

  kifle.te.mrekullueshme

 • anita

  <3 ju dua

 • anita

  shum

 • anita

  sara esht ma e mir

 • anita

  anita etshte shoqe ma e mira

 • anita

  MESUESE ESHTE MA E MIRA+

 • sara

  format e kifleve

 • Asad

  Me pelqejn shum

 • lumturije

  une e kom gatu kiflet ishin shum te mira ju befshin mir te gjithve edhe ne fund falimiderit per receten

 • Ermal

  sot do ti provoj besoj qe do te jen te mira

Mos i humb! Receta të ndryshime ..