Kek me molle dhe reçel

Kek me molle dhe reçel

Përbërsit:
1 paketë me petë sfoliate
6 mollë pa lëkure e pa fara

4 lugë çaji margarinë e shkrirë
6 lugë çaji sheqer
1 lugë e vogël me kanellë
1 dru kanellë
1/4 f. çaji me reçel ose marmelatë
sheqer pluhur

Ziejmë mollët për 10 derisa te zbuten, bashke me një dru kanelle.
Lyejmë lehte me margarine petët sfoliata dhe i shtrojmë ne një tave. Zhysim simetrikisht mollët te peta dhe i pluhurosim me kanelle e sheqer pluhur dhe 2 luge çaji me marmelate(reçel) secilën molle.
Pjekim ne 150 grade derisa peta të marre ngjyrë të bukur(në të kuqe) dhe mollët të zbuten, rreth 20.
Kur e sërvirim e pudrosim me sheqer pluhur.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (Asnjë votë akoma)
Loading...