Duke shfletuar: Gjellëra

Gjyveç me oriz ose me makarona

Mishi bëhet njëlloj si dhe mishi me patate. Orizi i pastruar kaurdiset në tavën me yndyrë. Merret lëngu i mishit, kullohet dhe hollohet në ujë të nxehtë sa të plotësohet masa 1 me 3 (në rastin tonë për 1 gotë oriz 3 gota lëng), vendoset në zjarr të marrë valë dhe hidhet orizi. Pastaj...

Turli me perime

Turlia me perime mund të bëhet me ose pa kaurdisje. Në rastin e parë, perimet e ndryshme, si karotat, patëllxhanët, patatet etj., pastrohen, lahen dhe priten në forma kubi me mëdha. Bamjeve u hiqet bishti në formë konike, ndërsa mashurkave u qërohet bishti, maja dhe fijet. Në tenxhere me yndyrë...

Çorbë me miell misri e kos

Mëlçitë e prera në kubikë të vegjël kaurdisen me lyrë, shtohet kripë, spec i kuq, ujë sa të mbulohen (1,5 cm mbi sipërfaqen e mëlçive) dhe lihen të ziejnë. Veç skuqet mielli i misrit sa të marrë ngjyrë kafe, hidhet pak lëng nga i mëlçive duke e përzier që mos bëhet kokrriza dhe...

Mish i zier me barishte

Mishi i viçit ose i lopës pritet në copa dhe vendoset në tenxhere me ujë të valuar që të mos humbasë shumë vlera ushqimore, mbulohet me kapak dhe zihet derisa të zbutet. Gjatë zierjes herë pas here i hiqet shkuma, që lëngu të mos dalë i turbullt. Pastaj 15-20 minuta para përfundimit të...

Rosto e stufuar në tenxhere

Rostoja përgatitet në tenxhere, kur mishi është shumë i madh dhe nuk piqet kollaj. Në këtë rast rostoja quhet brezë. Kjo gjellë mund të gatuhet në tenxhere të zakonshme, si dhe në tenxhere me presion. Në tenxhere me presion duhet të kihet parasysh që koha e zierjes shkur-tohet pothuajse 3...

Pulë me pilaf e salcë të bardhë

Pula e tërë ose e prerë në thela, vendoset të ziejë. Me lëngun pules përgatitet pilaf me oriz të pakaurdisur. Me një pjesë të lën të cilit i shtohet qumësht, përgatitet salcë beshamel me trashësi mesatare, e cila pritet me vezë e limon. hërbehet në pjatë formë, tas ose filxhanë. Vihet...

Kërmij me hudhra

Kërmijtë e zier pastrohen nga guaska, lyhen me miell të skuqur në lyrën e mbetur skuqet pak miell, hidhet ujë dhe bëhet salcë me trashësi mesatare; shtohen hudhra të shtypura  skuqur. Per 5-6 copë duhen: 1 lugë gjelle me lyrë; 1 lugë gjelle me miell; 2 thelpinj...

Karkaleca të fërguar me qepë të skuqura

Përgatiten karkalecat. Zgjidhen qepë të mëdha me rrathë të rregullt, priten në feta të rrumbullakëta, sipas rrathëve që ka qepa, me trashësi 1-2 mm. Në një enë rrihen vezët me ujë e kripë, shtohet mielli dhe përgatitet një brumë petullash i derdhur. Qepët spërkaten me kripë, lyhen me...

Peshk i zier me pure patëllxhanësh e speca

Pasi e ziejmë peshkun, e lëmë të ftohet në lëngun e vet. Përgatiten patëllxhanët, që zgjidhen të medhenj, ngjyrë viollcë dhc të butë. Piqen në furrë ose në tenxhere me presion. Më pas u qërohet lëkura, grihen hollë ose copëtohen me lugë; hidhen në enë porcelani dhe përzihen, duke i...

Petanik me fasule (Korçë)

Zihen fasulet si zakonisht, u hidhet qepë e grirë hollë dhe pak vaj ulliri. Fasulet zihen duke i lënë me pak lëng, të trasha dhe u hidhet kripë e vaj ulliri. Përgatitet brumi i byrekut, hapen petët të holla, lihen 3-4 fije dhe të tjerat piqen. Në një tavë të lyer me lyrë vihen 2-3 petë të...
Faqe 9 nga 37« Fillimi...7891011...Fundi »