Gjellë me peshk

receta gatimi per pergaditjen e gjelles me peshk

receta gatimi per pergaditjen e gjelles me peshkPër 6 persona Nevojiten :

 • 600 g filetë peshku të ngrirë (mish i pastruar, pa lëkurë e pa eshtra) ,
 • pak lëng limoni ,
 • majdanoz,
 • 1 degëz rigon ,
 • thërrmija buke ,
 • vaj ulliri ,
 • kripë,
 • piper.

Peshku shoqërohet me kaçamak
Pasi të zihet kaçamaku, shtrihet në sipërfaqe të tepsisë së yndyrosur (zjarrduruese). Ndërkohë, peshku i shkrirë pritet në pjesë sa më të barabarta (si në foto), të cilat lyhen menjëherë me lëng limoni.

• Pastrohen mëlmesat dhe priten imët, përzihen me thërrmija buke. Copat e peshkut thahen mirë me leckë të pastër kuzhine dhe kalohen një nga një nëpër thërrmija e mëlmesa. Radhiten mbi kaçamakun e shtrirë në tepsi, stër­piken me vaj ulliri sipër.

• Futen në furrë të nxehur në 180 shkallë C dhe piqen për 15 minuta.

Shërbehen menjëherë me ndonjë sallatë, sipas dëshirës.

Këshillë: Kur ta përgatitni kaçamakun si shtesë peshku, mund të shtohet në ujë të njelmët pak vaj ulliri.

Tags:
·

Komentet

 • valmira

  peshqit e juaj te mrekullushem

 • valmira

  oh sa me ka pelqy receta juaj
  me vjen mir per kultivin tuaj te dashur mirkuptus ju duaa shum respekt te ju keni receta mjaft te bukura dhe te shishme ju presim edhe receta te ndryshmee ju lutem qe ju te boni mjaft receta te bukuraaa “””””””””””””””

Mos i humb! Receta të ndryshime ..