Embelsire me qumesht

Embelsire me qumesht

Embelsira me qumeshtPerberesit:
330 gram miell
300 gram sheqer
270 ml qumësht
3 vezë
2 luge pluhur pjekes (Baking Powder, Peciv)
Disa pika të aromatizues për shije (, limon, vanilje …)
Një majë e luges me kripe.

Pergatitja:
Tundim vezën dhe sheqer sebashku, pastaj gradualisht shtoni përbërësit e mbetur.

E hedhim ne tave dhe e piqeni në furrë për 50min në 160 °.

Gjithmonë kontrolloni me “testin e kruese dhëmbësh” para se ta ngjerrim nga furra jashtë. Ju befte mire!


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (7 vota, mesatarja: 6.71 prej 10)
Loading...