Ëmbëlsirë me çokollatë

Recete per pergaditjen e Ëmbëlsirës me çokollatë

Recete per pergaditjen e Ëmbëlsirës me çokollatëPërbërësit:

 • 1 tas me çokollata të copëtuara ( rreth 9 copëza çokollate),
 • 1 lugë gjelle gjalpë, e shkrirë,
 • 2 copa krem djathi i butë,
 • 1 cope krem djathi me 1/3 më pak i butë,
 • 1 gotë sheqer,
 • 3 lugë gjelle miell,
 • 1 lugë gjelle përbërje vanilje,
 • 3 të bardha vezësh,
 • 1 vezë,
 • 30gr çokollatë.

Përgatitja:

Ngroheni paraprakisht furrën në 325 gradë.  Vendosni copëzat e çokollatës në një tigan duke i ngrohur dhe duke i shkrirë me gjalpë. Përziejeni atë derisa të shkrihet. I fusni në 325 gradë për 8 minuta.

Hidhni në një tas të madh kremin e djathit, përziejeni mirë, shtoni miellin, të bardhat e vezëve, vezën, përziejeni masën derisa të bëhet një përzierje e njëtrajt¬shme. Hidhni përzierjen e sapo bërë në tiganin me çokollatë.

Vendosni çokollatën në një mikrovalë të vogël, në ‘High’1, 1/2 minuta, dhe e përziejmë për 45 sekonda (çokollata nuk duhet të shkrihet plotësisht). Përziejeni derisa të zbutet. Hidhni çokollatë të shkrirë në përzierjen e miellit për të formuar 9 pjesëza. Hidheni çokollatën sipër përzierjes së miellit dhe i piqni për 35 minuta në 325 gradë.  Ftoheni duke e vendosur në një letër alumini dhe e lini për 2 orë, pastaj servireni.

Kategoria:
Embëlsira

Komentet

 • Linda

  Eshte shume e mire

 • rrezona

  dhe ju qe votoni mos leni pa koment

 • valmira

  tort kosove
  6 vez
  6 filgjan sheqer
  1 peciv 1vanill
  8 filgjana kafeje miell
  1 got vaj
  1 got qumesht
  2 lug kakao nese don edhe kafe

 • ERDA OTR

  shum e mir valla to ta pergadisim

 • ahae

  shum e mir receta 6 vez 6 filgjana sheqer 1 peciv ni vanil 8 filgjana kafeje miell 1 got vaj 1 got qumsht 2 lug kakao nese don edhe kafe

 • ahae

  ju pershendes me gatimw

 • ahae

  tung tung tung

Mos i humb! Receta të ndryshime ..