Çokollatë e ngrohtë

Perberesit per 1 filxhan çokollate te ngrohte:

-1 luge plot kakao te hidhur pluhur (e cilesise me te mire)
-2 luge plot sheqer kallamsheqeri (ngjyre kaf)
-1 luge te vogel miell 00
-250ml qumesht

-pak kanelle
-gjysme luge te vogel gjalp (sipas deshires)

Vendosim ne nje tenxhere te vogel kakaon pluhur, sheqerin, miellin dhe pak kanelle duke i perziere te gjithe perberesit bashke derisa te homogjenizohen. Shtojme pak nga pak qumeshtin e ftohte dhe gjithmone duke e perziere duhet te perftojme nje krem te trashe ngjyre kafe dhe pa kokrriza. Ne kete moment hedhim edhe qumeshtin e mbetur dhe e vendosim masen ne zjarr te avashem duke patur kujdes qe cokollaten ta perziejme gjate gjithe kohes per shkak se mund te formohen kokrriza dhe te ngjise ne anet e enes. E leme ne kete menyre rreth 10 minuta apo derisa te arrije trashesine e deshiruar. E heqim nga zjarri, e hedhim ne nje filxhan dhe e shijojme sipas deshires me pak pana siper.

Kategoria:
Pije

Komentet

 • sailor moon

  nice

 • Gëzime

  po e shijshme kjo recet vetem vazhdoni me receta

 • myzafer

  shume e mire.para pak ditesh e lexova dhe e provova.me pelqeu shume.l like it

 • lum laci

  ju lutem na tregoni si gatuhet torta

 • lum laci

  sa e shijshme lang prej goje po me vjen hahahahaha

 • ardita

  sa e mira eshte kjo trileqe

 • esra

  a mund te ma shpjegoni kanell qka eshte

 • jehona

  nje recete e persosur NICE I LIKE IT

 • aferdita

  qka eshte kanella?

 • sea

  muti zi eshte

Mos i humb! Receta të ndryshime ..