Brusketa Italiane

Brusketa Italiane

Perberesit

 

-feta buke te medhaja

(mund te perdoren edhe feta buke te vogla)

-dy domate

-ullinj

-kerpudha nen vaj

-3 sardele nen vaj (jo peshk konserve)

-rigon

Gatimi

Lani domatet dhe i hiqni farat dhe ujin qe kane brenda. Me pas i prisni ne copa te vogla. Prisni ne copa te vogla edhe ullinjte, sardelet, kerpudhat dhe i vendosni ne nje ene. Tek ena shtoni rigon, pak kripe dhe vaj ulliri. I perzjeni mire dhe mos i prekni per 10 minuta (ne kete menyre marin shije me te mire). Merni fetat e bukes, i lyeni me pak vaj ulliri dhe rigon. I fusni ne furre te nxehur, 100° per 5-7 minuta (deri sa te behen pak krokant). I nxirrni nga furri dhe siper i vendosni perberesit qe pergatitet me pare.


E keni provuar këtë reçetë? Votojeni sipas preferencës tuaj!
1 yll2 yje3 yje4 yje5 yje6 yje7 yje8 yje9 yje10 yje (9 vota, mesatarja: 10.00 prej 10)
Loading...
  • jehona

    e kam pregaditur disa here brusketi italiane jene te mrekulueshme dhe te lehta

  • evis visi balla

    shume e mire